Recliners
-
McBurg 4480128 Swivel Power Recliner
(Recliners - Power)Elegance meets comfort. This swivel power recliner seamlessly blends style and practicality. Its sleek design, adorned with luxurious velvet upholstery, invites you to unwind. Whether catching up on your favorite show or chatting with guests, this chair is the perfect contemporary companion for relaxation.
$659.95
$1,139.95
Save $480.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | McBurg |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Blue |
| Manufacturer Color | Navy |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Swivel |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached seat and loose back cushions • High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber • Polyester upholstery • 360-degree swivel • Arm height: 26" • Distance between arms: 25" • Fully reclined length: 65.5" • Fully reclined height: 33.5" • Reclined footrest height: 21.75" • Distance between recliner and wall: 1.5" • Cord length: 79" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 24.75 inch(es) / 62.87 cm |
| Seat Height | 20.5 inch(es) / 52.07 cm |
| Seat Depth | 20.75 inch(es) / 52.71 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 120 lb(s) / 54.43 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 34.38 inch(es) / 87.33 cm |
| Height | 29.63 inch(es) / 75.26 cm |
| Depth | 37.75 inch(es) / 95.89 cm |
| Weight | 135.01 lb(s) / 61.24 kg |
| Volume | 22.25 cu. ft. / 0.63 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052890433 |
-
Need a simple style refresh? Liven up your living room essentials with this sofa sleeper. A chunky silhouette + More
-
$4,129.95
Save $1,720.00
$2,409.95
Modmax 92121S45 6 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$2,519.95
Save $1,050.00
$1,469.95
Fyne-Dyme 3660318 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)This power reclining loveseat goes beyond basic comfort. It upgrades the everyday, turning your living room + More
-
Simply chic comfort. This chair’s versatile character is instantly at home where you are, whether your space + More
-
This oversized accent ottoman takes a homey approach to high style. Its denim-inspired fabric has classic + More
-
Feed your mid-century modern nostalgia—with a contemporary twist. A vibrant trend-right hue and comfy feel + More
